Міжнародна науково-практична конференція «Україна – Європейський Союз: від партнерства до асоціації» (19-20.03.2019, м. Львів)
Щорічно Українська Асоціація Викладачів та Дослідників Європейської Інтеграції (aprei.com.ua) вже традиційно проводить спільно з провідними вітчизняними університетами конференції з євроінтеграційної тематики. Цьогоріч співорганізатором виступив Львівський національний університет імені Івана Франка, де 19 березня відбулась міжнародна науково-практичної конференції «Україна – Європейський Союз: від партнерства до асоціації», що була присвячена 25-річчю підписання Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС. Конференція була організована у рамках реалізації у рамках проекту: “Enhanced visibility on European integration teaching and research” напряму ім. Жана Моне програми ЄС Еразмус+.
До організації конференції також долучились Українська асоціація міжнародного права та Національний офіс Еразмус+ в Україні. Цей академічний захід проводився у співпраці з ініціативою «Європейський парламент – до кампусу» та за підтримки програми Львівської міської ради «Львів науковий».
Конференція об’єднала понад 70 учасників з майже 50 українських і закордонних академічних інституцій, що зібрались у Львівському національному університеті імені Івана Франка з метою спільно обговорити різні аспекти відносин нашої держави з Європейським Союзом упродовж останньої чверті століття.
На пленарному засіданні конференції Голова Української Асоціації Викладачів і Дослідників Європейської Інтеграції Ірина СІКОРСЬКА закликала науковців, які спеціалізується на Європейських студіях, до подальшої активної співпраці та ще раз акцентувала на місії Асоціації: «Асоціація прагне показати в Україні та за її межами, що в нас є сформована, інноваційна, креативна академічна спільнота, яка досліджує і викладає європейські студії. Вона може і має донести знання та інтелектуальний ресурс до широкої громадськості стосовно євроінтеграційних прагнень України».
З вітальним словом до учасників конференції також звернулись: ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир МЕЛЬНИК, наголосив на важливості подібних академічних ініціатив для практичної реалізації конституційних положень щодо стратегічного курсу нашої держави на набуття повноправного членства в ЄС; декан факультету міжнародних відносин Львівського університету, Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Маркіян МАЛЬСЬКИЙ акцентував увагу на досягненнях Університету у сфері європейських студій та його внеску у співпрацю нашої держави з Європейським Союзом; віце-президент Української асоціації міжнародного права, президент Європейського комітету із запобігання катування, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню Ради Європи Микола ГНАТОВСЬКИЙ наголосив на важливості конференції для детального вивчення правових аспектів зближення України з Європейським Союзом. Від імені організаційного комітету конференції до учасників звернувся Роман Калитчак, доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Університету, член правління Української асоціації викладачів і дослідників європейської інтеграції, зазначивши, що російська агресія проти України – це єдиний випадок у новітній історії, коли відповіддю на прагнення країни до подальшого зближення з Європейським Союзом є застосування третьою стороною збройної сили.
Надалі в рамках пленарного засідання наукові доповіді представили завідувач кафедри європейського права Львівського національного університету імені Івана Франка, координатор Західного центру Української асоціації міжнародного права Михайло МИКІЄВИЧ («Угода про партнерство і співробітництво як важливий етап інтеграції України до ЄС»); президент Групи Спінеллі, запрошений дослідник Європейської Ради зовнішньої політики (Брюссель, Бельгія), депутат Європейського Парламенту від Великої Британії у 1999-2014 рр. Ендрю ДАФФ («Future of Europe»); координатор з питань України в Інституті східноєвропейських досліджень Варшава (Польща), Посол Польщі в Україні 2005-2010 рр. Яцек КЛЮЧКОВСЬКИЙ («Політика Польщі і український шлях до євроінтеграції: 1994–2019 рр.); президент Асоціації з Європейських студій в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, керівник кафедри ім. Жана Моне в Університеті Макао (Китай) Пауло КАНЕЛАС ДЕ КАСТРО («Is there crisis of values in the European union?»); віце-президент Української асоціації міжнародного права, професор кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольга БУТКЕВИЧ («Колізії між зобов’язаннями за угодою про Асоціацію з ЄС та іншими міжнародними договорами України»); головний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України, Наталія СУПРУН («Соціальне підприємництво в Україні в контексті євроінтеграційних викликів»).
Надалі робота тривала у п’яти тематичних секціях, де були виголошені доповіді з різних аспектів євроінтеграційної проблематики. З їхнім змістом можна ознайомитися на сторінках другого та третього випусків «Українського Щорічника Європейських Інтеграційних Студій», електронні версії яких розміщені на сайті асоціації http://aprei.com.ua/
У рамках конференції також відбулася відкрита пленарна дискусія координаторів проектів програми Еразмус+ напряму ім. Жана Моне в Україні, що стала можливістю для її учасників поділитись як здобутками, так і викликами щодо реалізації ініціатив з Європейських студій, які були підтримані програмою ЄС Еразмус+. Усі учасники акцентували на тому, що упродовж останнього десятиліття проекти у рамках напряму ім. Жана Монне відіграють все помітнішу роль у зростанні якості викладання Європейських студій в Україні. Також зазначалось, що українська академічна спільнота вже акумулювала значний досвід в імплементації цих проектів, адже вже було реалізовано чи реалізується понад 70 проектів, а її учасники успішно інтегрувались у глобальну мережу проектів напряму ім. Жана Монне, що у 2019 р. відзначає вже 30-ту річницю свого існування. Водночас окремо наголошувалось на викликах, ключовими з яких є недостатня активність проектів поза межами університетів із залученням більш широкого колу учасників проектних заходів, доволі квола взаємодії між самими проектами в Україні та недостатнє донесення їхніх результатів до громадськості.